Seep!

Seebitegu - mis teeb seebist aroomteraapilise toote Meie igapäevases elus võivad meid palju aidata mitmed looduslikud tervist toetavad teraapiaviisid, sealhulgas üks tõhusamaid on aroomteraapia. Kosmeetiline aroomteraapia on suunatud enamasti naha hooldamiseks, kus kasutatakse lahjendatud eeterlikke õlisid kombinatsioonis baasõlidega. Teatavasti on nahk inimesel looduslikuks katteks ja samal ajal kõige suurem organ, täites paljusid funktsioone. Aroomteraapilise nahahoolduse puhul suudavad molekulaarse koostisega eeterlikud õlid imehästi imenduda naha rasu - ja higinäärmete kaudu vereringesse.

Samas liigub lõhnaaisting ka läbi nina, mõjudes aju lõhnade tajumise keskustele. Üks neist lõhnade tajumisega seotud piirkondadest – hüpotalamus - kontrollib aga kogu hormonaalsüsteemi - seega saame mõjutada nii meie hingelist kui ka emotsionaalset seisundit. Sellise vaatenurga alt vaadatuna ei olegi seep ainuüksi pesuvahend, vaid täiuslik aroomteraapiline toode. Seepide valmistamine on loominguline protsess, oma retsepti välja kujunemiseks kulub aega ja mitmeid katsetusi. Lihtsaim ja ka levinuim viis seepide valmistamiseks on külmprotsess meetod. Omavahel kombineeritakse kindlad kogused rasva sisaldavaid tooraineid (õlid jms), seebikivi lahust ning lisaained (aroomteraapias eeterlikud õlid).

Toorainetena võib kasutada erinevaid taimeõlisid, värsket kitsepiima, mahla, taimeteed ja teisi looduslikke baasaineid. Teraapilise toote saamisel on oluline, et toorained oleks tõesti naturaalsed ja/või sertifitseeritud tooraine tootja poolt. Seebi omaduste veelgi paremaks tegemiseks võib lisanditena kasutada vähesel määral näiteks roosat savi, meremuda, astelpajuõli, mis toetavad ja täiendavad eeterlike õlide toimeid. Hea on valida iga seebiteo puhul kuni kolm erinevat eeterlikku õli.

Võimalusel saab arvestada ka lisandite ja eeterlike õlide omavahelise sobivuse või isegi sünergilise koostoimega, näiteks loodusliku lisandi roosa saviga sobib hästi roosipuu ja geraaniumi eeterlik õli. Aroomteraapiliste omaduste esile tulemiseks peaks seebiteos kasutama puhtaid ja kvaliteetseid eeterlikke õlisid (mitte aroomiõlisid ega fragrance kvaliteediga aroomaineid) teadlikult ning targalt - pigem vähem! Seetõttu ei ole aroomteraapilisel seebil ka tugevat lõhna, vaid õrn ja aimatav aroom. Eesmärk ei ole pakkuda lõhna ega värvi, vaid toodet, mis oleks ikka mahe nii nahale kui ninale.

Marika Zäuram

aroomterapeut

lootusespa.com