Ohutus!

 

 

Eeterlike õlide ohutus.

 

Eeterlike õlide sisaldus taimes on tohutult palju väiksem kui pudelikeses, milles üldjuhul on eeterlik õli 100% -line. Seetõttu on vaja eeterlikke õlisid lahjendada sobivates baasmaterjalides (taimeõli, kreem, losjoon, koor, mesi jpt). Üldised lahjendamise reeglid on järgmised, kuid palju sõltub eeterliku õli, kui segu keemilisest koostisest, seega siin antud maksimaalne doos võib olla väiksem. Alati tuleks meeles pidada, et „vähem on parem“.

 

Inimeste rühm, kasutuspiirkond Maksimaalne tilkade arv Baasmaterjali hulk milliliitrites
Täiskasvanud 6 15
Lapsed(7-12a), eakad, õlisegud näole 3 15
Väikelapsed(2-7a) 1 15
Inimeste rühm Soovitused eeterlike õlide tarvitamiseks
Riskirühmad* Aroomteraapia tegemiseks konsulteerida aroomterapeudiga. Vältida teatud eeterlikke õlisid, koostöö raviarstiga.
Rasedad Rasedusaegse aroomteraapia tegemiseks konsulteerida aroomterapeudiga või pädeva ämmaemandaga. Kodustes tingimustes vältida (sh rasedale tundmatuid) eeterlikke õlisid raseduse 1-5 kuul ja üldmassaaži eeterlike õlidega. Kogu raseduse jooksul vältida suures hulgas ketoone ja fenoole sisaldavaid eeterlikke õlisid. Võib kasutada lõhnalampi, kuid mitte väga tugevatoimeliste eeterlike õlidega, kuna osad eeterlikud õlid on ohtlikud ka sisse hingates, näiteks aedruut, puju jt.


 

*kroonilisi haiguseid põdevad, sh kasvajatega patsiendid, vererõhu probleemidega ja ulatuslike nahaprobleemidega inimesed, ravimite tarbijad, allergikud, astmahaiged

Kui on plaanis minna solaariumisse või võtta päiksevanne, päevitada, tuleb vältida tsitruseliste ja teiste eeterlike õlide, mis sisaldavad furanokumariine, tarvitamist 12 tundi enne planeeritud protseduuri ehk solaariumi või päikse käes viibimist. Koostoimes ultraviolettkiirgusega põhjustavad furanokumariinid naha ärritust või isegi tugevat põletust. Kergemate põletuste korral võib kasutada esmaabina lavendli eeterliku õli.

Ilma põhjuseta süsteemne eeterlike õlide tarvitamine võib tuua kasu asemel kahju, kuna eeterlike õlide oskamatu kasutamine on ohtlik inimeste tervisele. Nad võivad tekitada otsest kahju nahale ja limaskestadele, põhjustades esmalt selle barjääri rikkumist, mis kaitseb inimest väliskeskkonna (sh kahjulike) mõjude eest. Rikutud barjääri tõttu võib nüüd olla tee avatud haigustekitajatele või inimesele omaste mikroobide (normaalse mikrofloora) massiline liikumine organismi piirkondadesse, mis tavaolukorras peavad olema meil steriilsed. Kui sellise olukorra lahendamisega meie immuunsüsteem enam hakkama ei saa, siis võib tagajärjeks olla raske haigestumine. Mitmetel eeterlikel õlidel on koostoimed ravimitega, mõjutades maksa ensüümide (tsütokroom P450) tööd. Näiteks käsimüügiravimeid ibuprofeni ja paracetamoli, verd vedeldavaid või hormoone sisaldavaid ravimeid ei tohiks mitmete eeterlike õlidega koos tarbida. Une-, ärevushäirete ja depressiooni korral tarvitatavaid ravimid ei sobi kokku enamuse eeterlike õlidega. Suures hulgas ketoone sisaldavad eeterlikud õlid omavad koostoimeid antibiootikumidega. Palju aldehüüde (näiteks tsitraali) sisaldavad eeterlikud õlid võivad olla nahale ärritava toimega. Aroomainete, sh eeterlike õlide turvalisuse tagamiseks moodustati 1973. aastal Šveitsis IFRA (International Fragrance Association), mis tuginedes teaduslikele uuringutele annab soovitusi nende kasutamiseks eelkõige nahal. Organisatsioon avaldab lõhnaainete standardeid, piiratud kasutusega või lubamatute ainete nimekirju (http://www.ifraorg.org/).

Eeterlikud õlid võivad oma keemilise koostise iseärasuste tõttu olla ka olla pikemaaegse toksilise toimega, mis avaldub alles aastate pärast (Toksikoloogia põhitõdedest on võimalik lugeda Eesti Toksikoloogia Seltsi kodulehel olevatest õppematerjalidest: https://www.kbfi.ee/ets/).

 

Teksti koostas:
Marika Külm