Baasmaterjalid

Eeterlike õlide lahjendamiseks sobivad baasmaterjalid aroomteraapias.

Eeterlikud õlid on enamasti 100%, st kontsentreeritud (kangendatud) taimsest materjalist, nad võivad põhjustada naha ja limaskestade ärritust, koostoimes organismi valkudega allergiaid, lööbeid, haavandeid. Silma sattudes ja esmaabi hilinemisel võivad nad kahjustada silmi pöördumatult. Selliste kahjulike mõjude vältimiseks ja eeterlike õlide lubatud koguse levitamiseks nahal tuleb neid lahjendada.

Eeterlikud õlid lahustuvad orgaanilistes lahustites, nagu näiteks alkohol, ksüleen, heksaan jt. Kuna lahustid ei ole just kõige sobivamad nahale jm organismi levitamiseks, siis jäävad lahjendamise otstarbeks „sõelale“ vaid rasvasid sisaldavad materjalid. Baasmaterjalidega segamisel ei muutu eeterlike õlide molekulid ja nende toime ning selle abil on võimalik järgida ühte aroomteraapia põhidogmat „Vähem on parem“.

Aroomteraapilise massaaži jaoks ja võimalikult suurel nahapinnal levitamise võimalikuks tegemiseks lahendatakse eeterlikud õlid erinevates taimsetes õlides. Üks menukamaid massaažil on nahka niisutav ja eeterlike õlide aroomi vähe maskeeriv viinamarjaseemne õli, millele võib lisada põletikuvastast oliivõli ja mõned tilgad nisuiduõli, mis on suhteliselt rikas E vitamiini poolest. Sobivad on ka seesemiseemne õli oma soojendavate ja niisutavate omaduste poolest, kuivale ja lõhenenud nahale sobiv päevalilleõli, nahka niisutavad mandli-, riisi-, aprikoosiseemne, kanepiõli. Näohoolduses on hinnatud jojobiõli, kibuvitsaseemne õli, aga ka oma gamma-linoleenhape sisalduse tõttu kurgirohu ja kunigkepi (heloki) õlid, üliheade niisutavate omaduste poolest tuntud avokaadoõli ja paljud teised. Meeles tuleb aga pidada, et rafineeritud õlides, mis küll säilivad väga hästi ning on lõhnatud, on rafineerimise protsessi käigus kaduma läinud bioaktiivsed ained. Seepärast, kui soovime eeterlike õlide toimeid toetada taimeõlide toimetega, tarvitame baasõlina rafineerimata külmpress õlisid, millele on iseloomulikud selle taime lõhn ja värv, millest nad on saadud. Taoliste taimeõlide säilivus on suhteliselaselt lühike, neid peab hoidma tumedas klaaspudelis otsese päikesekiirguse eest kaitstuna, et vältida valguse ja õhuhapniku kahjustavat toimet  õlile. Mineraalõlisid ja loomse päritoluga rasvasid aroomteraapias ei kasutata.

Taimeõlid ei ole ainsad eeterlike õlide nahale kandmiseks sobivad materjalid. Eeterlikke õlisid võib lisada looduslikele kreemidele, losjoonidele, salvidele, geelidele nii igapäevase hoolduse eesmärgil kui ka nende potentsiaalsete raviomaduste pärast. Sobivad baasmaterjalid on veel infusioonõlid (ürdiõlid), suurema rasvasisaldusega piim, koor, mesi, looduslikud šampoonid, duššigeelid jms.

Sõltuvalt eeterlike õlide kasutamise eesmärgist on võimalik leida nende lahjendamiseks sobiv baasmaterjal. Ohutut ja tõhusat eeterlike õlide kasutamist!

Teksti koostas: Marika Külm